NAS Nedir, Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte her alanda yenilikler devam etmektedir. Günümüz dünyasında insanların en fazla sorun yaşadığı konulardan biri depolama konusudur. Depolama konusunda farklı bir alternatif sunan NAS yani Network Attached Storage kullanıcıların elini rahatlatmaktadır. NAS nedir, nerelerde ve nasıl kullanılır gibi soruların cevabı yazımızın devamında olacak.

NAS, “Network Attached Storage” yani “Ağa Bağlanabilen Depolama Ünitesi” olarak tanımlanmaktadır. NAS cihazları aslında eskiden beri kullanılmaktaydı ancak artık evlerde de bu cihaz karşımıza çıkmaktadır. Bu cihazların üzerinde ağ bağlantısı bulunan bir kutu bulunmaktadır. Bu kutuya bağlanan, bir ya da birden fazla sabit disk ile çalışan bu cihazların üzerinde bir de işletim sistemi çalışmaktadır. Bu işletim sistemi genellikle Linux tabanlıdır. NAS cihazlarına IP numarası ile erişilebilmektedir. Bu sayede tüm dökümanlara, tablet ya da cep telefonunuz ile de ulaşma imkanına sahip olacaksınız. NAS cihazlarının çoğunda bulunan DLNA desteği ile tüm dökümanlar ağ üzerinden izlenebilmektedir.

NAS sunucularına birden fazla sabit disk takılabilmektedir. Bazı üst modellerde 8 tane sabit disk girişi mevcuttur. Bu cihazların en önemli artılarından biri ise RAID adı verilen aynalama özelliği ile bilgilerin güvenliğini sağlamalarıdır. Kapasitesinin tamamını kullanmadan yüksek güvenlik sunan NAS cihazları yüksek depolama alanına ihtiyaç duyanlar için olmazsa olmaz cihazlardır. Hem hız hem güvenlik konusunda sorunsuz hizmet sunan NAS cihazlarını kullananların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>