Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Nefes Darlığı Nedenleri ve Tedavisi - ocuu.net

Nefes Darlığı Nedenleri ve Tedavisi

Diğer adıyla ” dispne ” diye bilinen nefes darlığı; nefes alıp verirken kişiyi rahatsız eden, soluk almada zorlanma ve göğüste sıkışma gibi rahatsızlıkların olmasıdır. Nefes darlığı, obezite, anemi, yoğun egzersiz, kardiyovasküler hastalıklar ve hipertoidi gibi tıbbi durumlarda görülür.

NEFES DARLIĞININ BAŞLICA NEDENLERİ NELERDİR?

– Fiziksel aktivitelerde metabolizma hızının artması ( bu türdeki nefes daralması normal karşılanır ve geçicidir )

– Solunum ve dolaşım sisteminde solunum ve dolaşımın yeterince karşılanamaması sonucunda oluşan bozukluk

– Bunların yanı sıra başlıca hastalıklar şunlardır; astım, bronşit, zatürre, akciğer kanseri, kansızlık, zehirlenme, kalp yetmezliği, şişmanlık ve benzeri hastalıklar yer almaktadır.

– Nefes darlığı, sinir sistemi hastalıklarında kalp hastalıklarında ve çok çeşitli solunum hastalıklarında da görülür.

NOT: Nefes darlığının en önemli sebeplerinden biri de sigara kullanımıdır.

NEFES DARLIĞI TEDAVİSİ NASIL OLMALIDIR?

Öncelikle nefes darlığının sebebi belirlenmeli ve kesin tanı için doktora gidilmelidir. Bunun ardından gerekli fiziksel muayene, EKG ve gerekli testler yapılmalıdır.

Bunların yanı sıra, nefes darlığı şikâyeti olan kişi sigara kullanıyorsa tedavi için en büyük adımı sigarayı bırakmakla atmış olur. Çünkü sigara bildiğiniz gibi günümüzde çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasındaki en büyük etkendir. Sigara kullanıcılarında sadece nefes darlığı gibi problemler ortaya çıkarmaz. Özellikle kanser gibi daha birçok rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Bu nedenle çağımızın en büyük tehlikelerinden biri olan sigaradan uzak durmak gerekir. Hatta pasif içicilikten bile kendinizi koruyunuz.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>