Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Osmanlıca Kursu - ocuu.net

Osmanlıca Kursu

Osmanlıca nedir?

Osmanlıca;

  1. ve 20. Yüzyılları arası Anadolu’da ve Osmanlı Devleti’nin ulaştığı bütün ülkelerde kullanılmış olan, Arapça ve Farsçadan etkilenmiş Türk dilidir. Osmanlıca alfabesinde, Arap alfabesinin Farsça ve Türkçe için uyarlanmış bir biçimi kullanılmıştır. Halk arasında bazen bu dil dönemi için ‘Eski Türkçe’ tabiri kullanılmıştır.

Osmanlıca Nasıl Öğrenilir?

Osmanlıca bir bulmaca gibidir. Önce harfler sonra kökler üzerinden gidilir. Öğrenmek isteyenlerin kurallara ve kalıplara hakim olması gerekmektedir. Osmanlıcayı öğrenmek zor değildir ancak biraz vakit alabilir.

Osmanlıca öğrenmenin ilk kuralı ve en önemli adımı okumayı öğrenmektir. Yazılmasını öğrenmek ise çok detaylı ve akademik bir süreç gerektirir. Osmanlıcayı okuyabilmek için Arapça ve Farsça dil kalıplarının temel olarak bilinmesi gerekmektedir.

Osmanlıcanın yazılışında 28 Arap harf temel alınmıştır. Bununla birlikte Arapçada bulunmayan bazı harflerin karşılığı ise Farsçadan alınmıştır. Bunlar; p, ç ve j harfleridir. Bunlarla birlikte Osmanlıcada 31 harf bulunur.

Bazı Harfler ve Kullanımları

  • Arap alfabesindeki be harfine, üç nokta konularak Osmanlıcadaki pe harfi elde edilir. Osmanlıca kelimelerin pe sesine sahip büyük bir kısmı Farsça kökenlidir.
  • Cim harfi üç nokta alarak çe sesine dönüşür. Bu harfte Farsçadan Osmanlıcaya geçmiştir.
  • Peltek se harfi Türkçe kelimelerde kesinlikle kullanılmaz.
  • Türkçe kelimelerde sin harfi ince, sad harfi ise kalın olarak okunur.

Son zamanlarda birçok kargaşaya neden olan Osmanlıca gündemi oldukça meşgul etti. Osmanlıca öğrenmek kimileri için gereksiz bulundu, kimileri içinse öğrenilmesinde sakınca görülmedi hatta öğrenilmesi gerektiği savunuldu. Son olarak Osmanlıcanın okullarda ders olarak öğretilmeye başlanılması konu oldu. Öğrencilerin ve velilerin gözü oldukça korktu. Çoğunluk karşı çıktı, istemedi. Zorlanmalar tabi ki de olacaktır ancak öğrenilmesinde çok sakınca bulmuyorum. Bir lisan bir insan, iki lisan ki insan…

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>