Poz Telafisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Fotoğraf makineleri günümüzde birçok özellik sunmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte gelişen makineler ile eğitimli olmayan kişiler bile oldukça güzel ve canlı fotoğraflar çekebilmektedir. Gelişen menüleri ve piksel özellikleri ile fotoğraf makineleri amatör ya da profesyonel fotoğrafçılar için son derece önemlidir.

Fotoğraf makineleri konusunda poz telafisi nedir, nasıl kullanılır sorusu son dönemlerde oldukça sık sorulmaktadır. Poz telafisi özelliği bazı makinelerde bulunan ve doğru pozlama konusunda kullanıcıya yardımcı olan bir uygulamadır. Yani poz telafisi özelliği, fotoğraf makinesinin otomatik pozlamasının zorlandığı veya yanıldığı durumlarda kullanılabilen önemli bir özelliktir. Poz telafisi özelliği profesyonel makinelerde oldukça gelişmiş seçenekler ile bulunan bir özelliktir.

Poz telafisi kullanmak için fotoğraf makinesinin menüsünde ya da poz telafisi için özel olarak atanmış bir tuş yardımı ile açılmaktadır. Sonrasında görüntü fazla pozlanmışsa eksi bir değer, az pozlanmışsa artı bir değer verilmesi gerekmektedir. Poz telafisi kullanmak için çok ileri fotoğraf bilgisine gerek yoktur. Deneme yanılma yolu ile hangi poz telafisi değerinin uygun olduğu kolaylıkla bulunabilmektedir. Genellikle poz telafilerinde -1 ve +1 değerleri kullanılmaktadır.

Fotoğraf makinelerinde poz telafisi özelliği her markada menünün farklı yerinde ya da farklı bir tuş ataması ile bulunabilmektedir. Poz telafisi özellikle ters ışık, mekanın kontrast renklerde olması ya da mekan ile zıt renklerdeki konuları fotoğraflama gibi durumlarda son derece yardımcı bir özelliktir. Bu özelliği kullanarak daha net fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>