Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Renklerin Anlamı - ocuu.net

Renklerin Anlamı

Yıllardır sürekli renklerin insan psikolojisi üzerinde etkisi olup olmadığı, renklerin neyin ifade ettiğini, karşıya ne mesaj verdiğini hep araştırma konusu olmuştur. Varılan sonuçlar hep ilginç olmuştur. Renklerin karşı tarafa vermiş olduğu bir takım mesajlar var olmuştur.

Kırmızı, genel olarak aşkın, şehvetin ve tutkunun rengidir. Karşı tarafta vücutsal biyolojik bir etki yaratır. Kırmız genel olarak kan dolaşımını hızlandır ve tansiyonu yükseltir. Aşkın renginin olmasının nedeni de budur. Ayrıca iştah açıcı bir tondur. Coca Cola, Burger King gibi büyük gıda firmalarının, ambleminin kırmızı olmasının nedeni budur. Kırmızı renklerinin hastane de olmamasının nedeni biyolojik olarak tansiyonu yükseltmesindendir. Uzun süre kırmızı rengine bakılması sinirlilik durumuna yol açar.

Sarı, geçiciliğin rengidir. Kalıcı olmayan bir his verir. Taksilerin ve kiralama şirketlerinin sarı rengi kullanmasının nedeni budur. Ayrıca hiçbir banka sarı renklerini amblemlerinde kullanmaz. Sinirli olduğunuzda sarı renginin yoğun olduğu bir ortamda gevşeyebilirsiniz.

Yeşil, hem uyum ve huzur, hem de güven verir. Ayrıca yaratıcılığı da körükler. Bir çok otel sahibi mutfağını yeşil renkte yapar ki, aşçıların yaratıcıkları artsın. Ayrıca yapılan araştırmalar, yeşil alanlarda fazla zaman geçirenlerin, mide rahatsızlığı yaşamadığını saptamıştır.

Mavi rengi, doğada en çok bulunan renk türüdür. Genel olarak sakinliği, dinginliği ve huzuru yansıtır. Kan dolaşımını yavaşlatır. Evde ve ya bulunan yerlerde en sık kullanılması gereken renklerdendir. Yeşil gibi mavi de güvenilirlik verir.

Renklerin Anlamı 5

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>