Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Rot Balans Ayarı Nedir, Neden Yapılır? - ocuu.net

Rot Balans Ayarı Nedir, Neden Yapılır?

Sıklıkla duyduğumuz rot ve balans ayarının ne olduğunu bu yazımızda açıklamaya çalışacağız. Öncelikle bu kavramların ne olduğuna bakalım.

Rot ayarı, direksiyon herhangi bir yöne doğru yönlendirildiğinde, tekerleklerin de aynı yöne doğru yönlenmesinin sağlandığı ayardır. Balans ayarı da, tekerleklerin arasındaki açının ve doğrultunun birbirine eşitlenmesini sağlayan ayardır.

Rot – balans ayarının bozuk olduğu, araç yolda giderken sürekli titreme halinde olmasından ve aracın sağa sola doğru çekiyor olmasından anlaşılabilir. Araç kullanan kişi de kendisini güvende hissetmez. Uzmanlar, her 5000 km ile 10000 km arasında rot ve balans ayarlarının gözden geçirilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Özellikle de çukurlu yollardan geçilmesi, rot ve balans ayarlarının daha çabuk bozulmasına yol açabilmektedir.

Şimdi, sırasıyla bu ayarların nasıl yapılabileceğine bakalım.

Rot Ayarı Nasıl Yapılır?

Rot ayarı, temelde tekerleklerin aynı yöne bakıyor oluşunun ve aralarındaki mesafenin birbirine eşit olmasının bir ölçüsüdür. Rot ayarı bozuk olan araçlar yolda giderken sağa sola doğru çekebilir. Eğer aracın rot ayarı ileri derecede bozulmuşsa bu durumda araç savrulabilir de. Rot ayarının düzgün yapıldığı araçlarda tekerlekler arasında mesafe farkı bulunmaz ve açılar da birbirine eşittir. Direksiyonun gösterdiği doğrultu ile tekerleklerin baktığı doğrultuların farklı olması da rot ayarın bozukluğunun göstergesidir.

Aracın rot ayarının bozuk olması, lastik dişlilerinin çabuk sıyrılmasına ve yıpranmasına yol açar. Tekerlekler de çabuk eskir.

Şimdi de gelelim rot ayarının nasıl yapılacağına. Rot ayarı bozuk olan araç öncelikle rot ayar istasyonuna yerleştirilir. Sonrasında her ihtimal düşünülerek araçtaki sıkıntının rot ayarından mı, başka bir şeyden mi olduğuna bakılır. Bozukluğun rot ayarında olduğu tespit edildikten sonra çeşitli aletler araç tekerleklerine yerleştirilir. Bu aletler bir bilgisayara bağlanırlar ve bu bilgisayar, rot ayarının ne kadar bozuk olduğunu tespit eder. Bundan sonra ise rot ayarı yapılmaya başlanır ve tekerlekler birbirine paralel hale geldiğinde rot ayarı tamamlanmış olur.

Balans Ayarı Nasıl Yapılır?

Balans, İnglilizce’de denge demektir. Balans ayarı bozuk olan bir araçta, kullanım sırasında titreme oluşur. Bu titremeler araç hızlandıkça daha da belirgin hale gelir. Eğer balans ayarı bozukluğu ön tekerleklerdeyse aracın daha çok önü, arka tekerleklerdeyse daha çok arkası titrer.

Balans ayarının yapılabilmesi için öncelikle bütün tekerlekler sökülür ve balans ayarının yapılacağı istasyona yerleştirilir. Lastiğin havası ve jantların durumu kontrol edilir. Eğer bunlarda bir sıkıntı varsa, önce bu sıkıntılar giderilir. Sonrasında bu istasyonlarda tekerlekler döndürülür ve tekerlek üzerinde gerekli olan yerlere ağırlıklar yerleştirilir. Buna dinamik balans ayarı da denilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>