Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Sınavda zamanı doğru kullanma - ocuu.net

Sınavda zamanı doğru kullanma

Sınava girecek öğrenciler için önemli olgulardan biri zamandır. Zamanı doğru değerlendirmek zorundasınız. Sınavda zamanı doğru kullanmayı olumsuz etkileyen sebeplerden en önemlisi sınav kaygısıdır. Kaygı daha çok duygusal bir durumdur. Kaygı, nefret, öfke, korku gibi bir duygudur. Ve sahip olduğumuz bilgi ve yetenekleri yani “potansiyelimizi”, sınav sırasında göstereceğimiz “performansa” dönüştürmemizi engeller. Yapılan araştırmalar yüksek kaygının -%70 oranında etkili olduğunu göstermektedir.

Zamanlamayı olumsuz etkileyen diğer faktörler şunlardır:

1) Teknik Bilgi Eksikliği: Sınav sistemi hakkındaki bilgilerimizin doğru ve yeterli olması çok önemlidir. 100 soru 120 dakikada yanıtlanmalıdır. Her soruya ayıracağınız zaman yaklaşık 1-1,5 dakikadır.

2) Konu–Temel Bilgi Eksikliği: Fen bilimleri ve sosyal bilimlerde konular, neden-sonuç ilişkileriyle birbirine bağlıdır. Bu nedenle tam öğrenilemeyen bir konu, diğer konuyla ilgili problem yaşamanıza sebep olabilir. Örneğin İstanbul’un fethi bir dönemin başlangıcı olduğu gibi bir başka döneminde sonudur. Pek çok olayın sonucu kendinden sonra gelen olaylarında nedeni konumundadır. Bir konu hakkında eksik bilgi sahibi olmanız sizi yanıltır. Eksik bilgi = yanlış bilgidir. Temel bilgiler pek çok soruyu doğru yapmanıza yardımcı olur. Örneğin; Coğrafya’da her 200 metrede sıcaklık 1 derece değişmektedir. Bu temel bilgiyi pek çok soruyu yanıtlarken kullanabiliriz.

3) Tekrar Eksikliği: Ders çalışma yönteminin doğru uygulanıyor olması gerekmektedir. Burada önemli olan Konu/Tekrar/Soru üçlüsünü kullanıyor olmanız. Özellikle de doğru tekrar etmek çok önemlidir, doğru tekrar edilmeyen bilgi unutulmaya mahkûmdur.

4) Konsantrasyon Yetersizliği: Yaşayabileceğiniz en önemli problemlerden biridir. Sizler sınav anında, sınavın geneliyle ilgilenme eğilimindesiniz. Sınavda kaç net çıkaracağınızı ya da kaç puan alacağınızı, sonraki sayfalardaki soruların zor olup olmadığını düşünmek gibi şeyler sizi sınav anından koparır. Oysa sorulara tek tek odaklanmanız gerekmektedir. 17. soruyu çözüyorsanız sınav sadece o sorudan ibaretmiş gibi düşünmelisiniz. Sınavın geneliyle ilgili düşündüğünüzü fark ettiğinizde 1-2 dakika sınava ara vermelisiniz, bu yöntem dikkatinizi toplamaya yardımcı olacaktır.

5) Okuma Hızı: Okuma alışkanlığı aslında uzun sürede edinilir. Bu nedenle okuma alışkanlığına sahip değilseniz bunu sınava hazırlık yılında kazanmanız zordur ama okuma hızınızı artırabilirsiniz. Bunun için her gün belirli bir süreyi okumak için ayırmalısınız. Bu hem okuma tekniğinizi geliştirecek hem de sizi rahatlatacaktır. Sınav sırasında ağız kıpırdatmadan ve mırıldanmadan okumak hızınızı artırır. Sadece gözlerinizle okumalısınız.

SINAVDA ZAMANI DOĞRU KULLANMA2

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>