Stresin İnsan Vücuduna Etkileri

Pek çok hastalığın nedenleri arasında yer alan stresin ne anlama geldiğini, nasıl mücadele edilmesi gerektiğini biliyor muyuz? İnsanı içten kemirmeye başlayan bir rahatsızlık olan stresi, kontrol altına almazsak vücudumuza neler yapabileceğini sizler için araştırdık.

En basit tanımı ile stres, dış dünyada olan olayların tehditmiş gibi algılanması yada rahatsız olduğu bir duruma metabolizmanın verdiği tepkidir. Yaşam koşulları, alışık olunmayan durumlar, bir takım zorlamalar, beklentiler yada karşılanmayan istekler stresin oluşmasına neden olur. Akıl sağlığı başta olmak üzere tepeden tırnağa vücudun çok farklı noktalarında etkisini gösterebilir.

Ülkemizde strese bağlı rahatsızlıklar arasında; mide sorunları, saç dökülmesi, psikolojik rahatsızlıklar, diyabet ve kilo verme sorunları gibi rahatsızlıklar sık görülür. Bunların yanı sıra stresin etkilerini kişiden kişiye değişecek şekilde görmekte mümkündür. Örneğin; bazen bir ayak tırnağı bazen de baş ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir. Kişi stresini iyi yönetmezse normal başlayan bir rahatsızlık kontrolden çıkarak o bölgede bir hastalığın oluşmasına neden olacaktır.

Uyku Probleminiz Varsa

Stresin tanımı yapılırken pek çok farklı cümle kullanılabilir. Bunların ortak noktası ise “rahatsızlıktır” insan vücudu kendini rahatsız hissederek pek çok farklı savunma mekanizmasını da tetikler. Bu da uzun vadede uyku sorunlarının ortaya çıkmasına da neden olabilir. Stresli kişiler genellikle kendilerini yorgun hissederler. Uykuya dalmak için bir takım ilaç ve telkinlerden yardım almaya çalışırlar. Neşesiz ve sinirli bir ruh hali içerisinde bulunarak kendilerini yorgun hissederler. Ani ruh dalgalanmaları yaşadıkları gibi sevdiklerini de istemeden incitirler.

Strese Bağımlı Olmayın

Tedavi için kesinlikle profesyonel bir yardım almanızı tavsiye ediyoruz. İlerleyen zamanlarda daha büyük rahatsızlıkların ortaya çıkmaması adına stresinizi kontrol altına almayı öğrenmeli ve bununla mücadele etmelisiniz. Stresin önüne geçen etmenler sıralandığı zaman ilk sırada kendine güvenin geldiğini söylemekte yanlış olmayacaktır. Kendinize güvenerek stres ile hızlı bir mücadele içerisine girebilirsiniz. Aynı zamanda stresli olmanıza neden olan şeyi tespit ederek onunla yüzleşmeyi de deneyebilirsiniz. Bu durumda stres ile hızlı bir şekilde mücadele etmek anlamına gelecektir. Hızlı ve kaliteli bir mücadele adına stres altındaysanız destek almanızı öneriyoruz 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>