Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Unutkanlıktan Kurtulmanın Yolları - ocuu.net

Unutkanlıktan Kurtulmanın Yolları

Unutkanlıktan Kurtulmanın Yolları

Yaşam koşulları, iş hayatı, genetik sebepler ve teknoloji derken günümüzün en önemli sorunlarından biri haline geldi ‘unutkanlık’. Öyle ki artık hafızası iyi olanı, herşeyi hatırlayabileni takdir ediyoruz ve ona imreniyoruz. Sürekli değişim ve gelişim gösteren dünya bizleri de hızlı ve özensiz yaşamaya itiyor. Beslenmeden uykuya sağlık için gerekli temel kavramların hiçbirini doğru yapamaz hale geliyoruz. Doğru ve yeterli miktarda yapamadığımız herşey bize olumsuz olarak dönüş yapıyor.

 

İşte günlük yaşamdaki rutinlerin doğru yapılmaması ve önlemlerin alınmamasından kaynaklanan en büyük sorunlardan biri: unutkanlık. Sağlıklı beslenmeme, beyine yeterince egzersiz yaptırmama ve radyasyon ile bu durum tehlike saçıyor. Önlem alabilmenin en iyi yolu ise doğru beslenmek ve beyne iyi gelen yiyecekler tüketmek. Peki beyne iyi gelen, unutkanlığın önüne geçebilecek olan besinler nelerdir ?

 unutkanlık-besinler

Ceviz: Yapı ve şekil itibari ile beyne çok benzeyen bu kuruyemiş yüksek oranda omega 3 ve çinko içeriyor. Bu maddeler sayesinde hafıza korumaya çok yardımcı oluyor.

 

Balık: İçeriğindeki omega 3 ile beynin en önemli dostudur. Özellikle çok yağlı olanları beyin için çok faydalıdır ve mümkün olduğu kadar kızartma şeklinde yapılmadan tüketilmelidir.

 

Yumurta: Yumurta b vitamini ve lesitin içerir. Bu maddeler beyni ve hafızayı korumada çok etkilidir.

 

Yaban mersini: Yaban mersini hafıza güçlendirme etkisi kanıtlanmış antosiyaninleri yüksek oranda içerir ve beyin sağlığını korur.

 

Biberiye: Beyne giden kan akışını hızlandırır.

 

Zeytinyağı: Yapılan çalışmalar % 100 doğal zeytinyağlarının hafızayı koruyup geliştirdiğini ve beyin hastalıklarına karşı koyduğunu kanıtlamıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>