Windows’ta Ekran Görüntüsü Nasıl Kayıt Geçilir?

Bilgisayarlar ile artık alışveriş dahil olmak üzere birçok şeyi halletmekteyiz. Bilgisayarlarda bazı durumlarda ekran görüntüsünü alarak bu görüntüyü e-posta ya da başka bir yolla göndermemiz gerekebilir. Bu durumda akla gelen soru; Windows’ta ekran görüntüsü nasıl kayıt geçilir, olmaktadır. Bu sorunun birkaç cevabı mevcuttur.

Öncelikle bilgisayarımızdaki fare hareketlerini, açılan sayfaları yani ekranda bulunan her şeyin görüntüsünü almamızın mümkün olduğunu belirtelim. Bunun için bilgisayarınızda yüklü olan işletim sisteminin hangisi olduğu da önemlidir. Örneğin Windows 8 kullanıyorsanız Windows tuşu ile birlikte PrintScreen tuşuna basmanız durumunda bilgisayarınızın ekran görüntüsünü kaydetmiş olursunuz.  Ekran görüntüsünü video şeklinde almak istediğinizde ise yeni çıkan bazı yazılımlar sizlere yardımcı olacaktır.

Bunlarda nen fazla kullanılanı ise CamStudio isimli ücretsiz programdır. Bu program sayesinde isterseniz bütün ekranı, isterseniz de ekranın bir kısmını hareketli bir şekilde kaydedebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken yazılımı bilgisayarınıza yüklemek ve çalıştırmak. Bu noktadan sonra kırmızı renkli kayıt tuşuna bastığımızda anında görüntü kaydı başlayacaktır. Windows 7 kullanıyorsanız PrintScreen tuşuna bastıktan sonra “Paint” isimli programı açarak görüntüyü buraya yapıştırdığınızda ekranın görüntüsünü istediğiniz formatta kayıt edebileceksiniz. Yine bazı yazılımlar sayesinde hareketli ya da sesli olarak ekran görüntüsünü alabileceksiniz.

Windows’un tüm sürümlerinde en kısa yol PrintScreen tuşunu kullanarak Paint programı ile görüntüyü kaydetmenizdir. Bu sayede masaüstünüzün görüntüsünü anlık olarak kaydedip e-posta şeklinde gönderme imkanı elde edebileceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>