Windowsta Toplu Dosya İsmi Nasıl Değiştirilir

Windows işletim sistemi kullanıcılarının oluşturdukları klasörler ve dosyalara değişik isimler vermesi sayesinde, karışıklıkların önüne geçilmektedir. Bazı uygulamalar, amaçlarına uygun şekilde dosya isimlerini, otomatik şekilde oluşturmaktadır. Ancak windows üzerinde kullanılması için kopyalanmış veya başka cihazlardan gelen dosyaların isimlerinde, çakışmalar olabilmektedir. Bunları önlemek için eski dosyaların isimlerini topluca değiştirmek mümkündür. Windowsta toplu dosya ismi değiştirme işlemleri, kolayca yapılabilmektedir.

Toplu şekilde birbiri ile alakalı dosyaların adlarını sıralandırmak, daha sonra bulunması ve kullanılması açısından kullanıcılara oldukça yarar sağlamaktadır. Windowsta toplu dosya ismi nasıl değiştirilir sorusuna, kısaca iki farklı cevap verilebilir. İlk olarak isimlerini değiştirmek istediğiniz dosyaları aynı klasöre taşıyarak tümünün seçimini sağlamalıyız.

Örneğin resimlerinizi adlandırmak için farklı adlardaki aynı konu ile alakalı dosyaların tümünü “Ctrl+A” klavye kombinasyonu ile seçerek “F2” tuşuna basıldığında, ilk dosyanın adını değiştirmek için hazır duruma gelinir. “Tatil Fotoğrafları” adını verdiğinizde tüm seçili dosyalar “Tatil Fotoğrafları 1, Tatil Fotoğrafları 2” şeklinde otomatik olarak sıralanacaktır. Aynı işlemi mouse ile tüm dosyaları seçerek, sağ tuşla tıkladığınızda “Ad Değiştir” seçeneği ile yapmakta mümkündür. Diğer bir seçenek ise dosya türlerine göre işlem yaptığınız uygulamanın ayarlarına girerek, otomatik dosya adı verilmesiniz sağlamanızdır. Örneğin MS Excel dosyalarının adlarını “Formüllerim” olarak ayarladığınızda, her kaydettiğiniz dosya sıralı olarak adlandırılır. İsterseniz farklı formatlardaki resim, metin, müzik dosyalarının da adlarını topluca değiştirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>