Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Yaşa Göre Beyin Gerilemesi - ocuu.net

Yaşa Göre Beyin Gerilemesi

Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu insan beyninin 45 yaşından sonra gerilemeye başladığı anlaşıldı.

10 yıllık yapılan araştırmalar sonuncunda böyle bir bulguya ulaşıldı. Bu 10 yıllık süre zarfında yaşları 40 ile 70 arası olan devlet memurlarından tam 7 bin kişiyi incelendi. İncelemeyi yapan uzman ekip 45 yaşlarından sonra yaklaşık olarak yüzde 3 lük bir beyin gerilemesinin çok net bir şekilde ortaya çıktığını söyledi. Bundan önce de bu alanda yapılan araştırmalar 60 yaşlarında başladığını söylüyordu. Alzheimer Derneğinin yaptığı açıklama ilerleyen araştırmalar sayesinde beyin işlevinin daha iyi anlaşılıp, belirli sorunlara daha iyi çözüm bulunacağı yönünde. Bu araştırmaların katkısının büyük olması umuluyor.

Yapılan araştırma 1997 yılında başlayıp 2007 yılına kadar devam etti. 7 bin kişilik memur denekten 5 bini erkek 2 bini kadınlar arasından seçildi. Seçilen deneklere işitsel ve görsel anlamda bir takım testler uygulandı. Kelime haznesinin genişliği ve hafıza konusunda da bir çok testten geçirildiler. Araştırma da eğitim seviyelerinde ki farklar göz ardı edildi. Araştırma sonucunda tüm beyin faaliyetlerinin gerilediği anlaşıldı. Tek bir konu hariç. İlerleyen yıllara rağmen deneklerin kelime haznesinde bir gerileme saptanamadı.

Doktorların yaptığı araştırma ve açıklamalara göre beyin toplamda 30 yıllık bir çöküş yaşıyor ve bu çöküş sürecinin başlangıcı 45’li yaşlardan başlıyor. Ortalama yüzde 3,6 ile gerilemeye başlayıp, 65 li yaşlara kadar 9,6 ya kadar çıkıyor.

Yaşa Göre Beyin Gerilemesi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>