Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
YENİ KİMLİK KARTI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR? - ocuu.net

YENİ KİMLİK KARTI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Nüfus cüzdanları artık tarih oluyor. Yeni Kimliğimizi tanımlamak için kullanılan eski “Nüfus cüzdanları” yerine yeni “T.C. Kimlik Kartları” Türkiye genelinde dağıtılmaya başlandı.
Yeni kimlik kartları için gerekli evraklar nelerdir? Yeni kimlik kartları başvurusu için hangi belgeleri hazırlamanız gereklidir? Çipli yeni kimlik kartları için nereye müracaat etmek gerekiyor? Yeni kimlik kartları hangi illerde dağıtılmaya başlandı? Yeni kimlik kartları hakkında yukarıdaki soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.
images (2)
Nüfus müdürlüklerine müracaat ederken yeni kimlik kartına ilişkin söz konusu belirtilen belgeleri muhakkak tamamlamanız gereklidir. Zira randevunuz iptal edilebilir veya ileriki bir tarihe sarkabilir.
Yeni kimlik kartı başvurusunda gerekli evraklar sırasıyla eski nüfus cüzdanı ve sadece 1 adet biyometrik fotoğraftır.
Başvuru yapan şahsın “nüfus cüzdanı” ile son altı ay içinde çekilmiş bir adet “biyometrik fotoğraf” başvuru yapabilmeniz için gereklidir.
Nüfus cüzdanı yanında bulunmayanlar aşağıda belirtilen kimlik belgelerinden herhangi birini de yanında götürebilir.
YENİ KİMLİK KARTI ALABİLMEK İÇİN ŞUAN KULLANDIĞINIZ NÜFUS CÜZDANINIZI YANINIZDA GÖTÜRMEYİ UNUTMAYIN!
Nüfus Cüzdanları yerine Yeni Kimlik Kartınızı almak için eski kimlik belgenizi veya resmi olarak geçerli başka bir kimlik belgenizi muhakkak nufüs müdürlüğüne ibraz etmelisiniz. Bu durumda şuan kullanmakta olduğunuz Nüfus Cüzdanınızı yanınızda götürmelisiniz. Herhangi bir sebeple kullanmakta olduğunuz Nüfus Cüzdanınızı yanınızda götüremediyseniz eğer diğer kimlik yerine geçerli belgenizi de ibraz edebilirsiniz.
NÜFUS CÜZDANI OLMAYANLAR YENİ KİMLİK KARTI ÇIKARTMAK İÇİN NE YAPABİLİRLER?
Nüfus Müdürlükleri bu konuda da gerekli kolaylığı vatandaşlara tanımıştır. Nüfus Cüzdanı kaybolanlar yada herhangi bir sebepten dolayı yanında bulunmayanlar başvuru sırasında aşağıda belritilen kimlik belgelerinden herhangi birini ibraz etmeleri yeterli olacaktır.
 Sürücü Belgesi,
 Pasaport,
 TSK Kimlik Kartı,
 Evlilik Cüzdanı,
 Pasaport,
 Avukatlık Kimlik Kartı,
 Öğretmen Kimliği,
 Hakim Savcı Kimliği,
 Sarı Basın Kartı
Yeni kimlik kartı başvurusu için belirtilen belgelerden herhangi bir kimlik belgesini ibraz etmek zorunda olunduğunu belirttik. Fakat yukarıda belirtilen belgelerden hiçbirisi yoksa Muhtarlıktan Belge almanız gereklidir. Bu belge için ikametgahınızın bulunduğu Muhtarlığa başvurmanız yeterlidir.
BİYOMETRİK FOTOĞRAF ÇEKİMİ YAPTIRDIĞINIZDAN EMİN OLUN !
Yeni Kimlik kartı işlemlerinde karşımıza çıkan yeni prosedürlerden bir diğeri de biyometrik verilerin çipli kimlik kartına alınmasıdır. Bu prosedürlerden ilki biyometrik fotoğraf uygulamasıdır. Ancak hala bir çok fotoğrafçı biyometrik fotograf uygulamasını eski standartlarda fotoğraf çekimi gibi yapmaktadır. Dolayısıyla fotograf çekimi yapılmadan önce biyometrik fotograf istediğinizi muhakkak belirtiniz.
YENİ KİMLİK KARTI ÜCRETİ ÖDENDİ MAKBUZU GEREKLİ Mİ?
Yeni kimlik kartı çıkarmak için ücret ödemek zorundasınız. Bu ücreti sadece kimlik kartınızı çıkartmak istediğiniz Nüfus Müdürlüğünde ödeyebilirsiniz. Bunun içinde herhangi bir yere para yatırıp makbuz almanıza ve bunu ibraz etmenize gerek yoktur.
YENİ DOĞAN BEBEKLERİN KİMLİK KARTI İÇİN GEREKLİ BELGELER
Yeni doğan bebeklere yeni kimlik çıkarmak için nüfus müdürlüklerine herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Bebekler ve 15 yaşından küçükler için biyometrik fotoğraf götürmeye gerek yoktur. 15 yaşından büyük bireyler yeni kimlikleri kendileri nüfus müdürlüğüne şahsen başvuru yaparak yeni kimlik kartlarını alabiliyorlar.
Yeni doğan bebeğin doğumunun ardından doğum belgesi ile 30 gün içinde kimlik çıkarmak için Nüfus Müdürlüğüne başvurmanız gereklidir. Bu süre geçtiğinde ücret talep edilecektir.
Doğum belgesinin yanında, başvuruyu yapan anne ise annenin baba ise babanın kimliğini nüfus müdürlüğüne ibraz etmesi gereklidir.
images (1)
YENİ KİMLİK KARTI BAŞVURUSUNU NASIL YAPABİLİRİM?
Nüfus cüzdanları yerine kullanmaya başlayacağımız yeni kimlik kartları için öncelikle yeni kimlik kartı randevusu almanız gereklidir. Çünkü dağıtım aşamasında nüfus müdürlükleri bir yoğunluk yaşıyor.
Randevuyu almak için 199 çağrı merkezinden arayabilirsiniz. Çağrı merkezini arayıp uğramam diyorsanız da e randevu sayfası da mevcuttur. Nüfus Genel Müdürlüğünün web sitesinde yer alan randevu sayfasından da randevunuzu güvenli bir şekilde alıp onaylayabilirsiniz.
mesai-saatlerine-duzenleme,3Gy2H-yLRUGRvslrw9rXtA
Randevu alamayanlar yada bir sebeple randevu almayı bilmeyenler nüfus müdürlüklerine giderek şahsen başvuru da bulunabilirler.
Yeni kimlik kartı almak için randevu alma mecburiyetiniz yoktur. Ancak işlemlerinizi tamamlarken gereksiz vakit kaybetmek istemiyorsanız randevu almadan başvuru yapmamanızı öneririz. Bunun sebebi Ocak 2017 tarihinden itibaren Nüfus Müdürlüklerinde yoğun bir talep yaşamaktadır. Başvurularda öncelik randevu alanlara verilip boş kalan zamanlara randevusuz işlemler alınmaktadır.
pin-sifresi-nasil-degistirilir,VQoXppTap0KtQJDbfikBRA
Başvuru sonunda kişilere yeni kimlik kartlarına ait PIN zarfında bulunan 6 haneli şifre verilecektir. Bu şifre ile, banka kartlarında olduğu gibi bazı yapılacak olan işlemlerde kimlik doğrulama amacı doğrultusunda kullanılması planlanmaktadır. PIN kodu, yeni kimlik kartı ptt yoluyla şahsa teslim edilinceye kadar aktif hale gelmeyecektir. PIN kodunu değiştirmek için ilçe nüfus müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak yeni şifre belirleyebilirsiniz.
YENİ KİMLİK KARTI NASIL TESLİM ALABİLİRİM?
Başvuru sırasında kimlik bilgileri kontrol edilerek, gerekli görülen alanlarda güncellemeler gerçekleştirilerek, Biyometrik fotoğraf sisteme taratılacak, biyometrik verileri alınacak (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi). Yapılan değerlendirmelerin ardından kimlik kartı hazırlanarak, başvuru esnasında belirtilen adrese PTT Kargo aracılığıyla şahsın kendisine yada eşine teslim edilecektir.
HANGİ NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN İŞLEM YAPABİLİRİM?
Yeni kimlik kartınızı almak için herhangi bir nüfus müdürlüğüne gidebilirsiniz. İlla ikametgahınızın olduğu nüfus müdürlüğü diye herhangi bir sınırlama konulmamıştır.

YENİ KİMLİK KARTI İÇİN NE KADAR ÜCRET ÖDEYECEĞİM?

Kimlik Yenileme Ücreti : 16 TL
Kimlik Kayıp Ücreti : 32 TL
Evlilik Sebebiyle Kimlik Değişim Ücreti: 16 TL
Eskiyen Kimlik Değişim Ücreti: 16 TL
Yeni Doğan Bebek Kimlik Çıkarma Ücreti: Ücretsiz
Yeni Doğan Bebek Kimlik Çıkarma Ücreti:16 TL
(Not: Yeni doğan bebeklerde doğumdan sonra 30 gün içerisinde yapılan başvurular ücretsiz olup, bu süre aşıldığında yapılan başvurular 16 TL olarak ücretlendirilmektedir.)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>