Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php:1) in /home/ocuu/public_html/wp-content/themes/yaren/header.php on line 3
Yılbaşı kutlamak günah mıdır? - ocuu.net

Yılbaşı kutlamak günah mıdır?

Yeni yıl yaklaşıyor ve yaklaşırken de bazı soruları ve tereddütleri de beraberinde getiriyor. Bu konuda birçok açıklama yapılıyor ancak kesin bir şey söylemek çok zor gibi gözüküyor. Ancak şu bir gerçektir ki yılbaşı Müslüman bayramı değildir. Müslümanların kendi bayramları gibi kutlamaları, uçuk bir şekilde eğlenmeleri, yılbaşı için özel planlar yapmaları doğru görülmemektedir.

Yılbaşını sevdiklerinizle geçirmek istemeniz yeni yıla birlikte girmek istemenizde bir sakınca yoktur. Sınırlar çerçevesi içinde sevdiklerinizle eviniz de vakit geçirmenizde bir sakınca görülmemektedir. Ancak yılbaşı diye hediye almak yılbaşını özelleştirmek doğru görülmemektedir.

İslam dininde eğlenmek yasak değildir. Ancak biraz önce de belirttiğimiz gibi sınırlar çerçevesinde harama, günaha bulaşmadan insanlar birlikte vakit geçirebilirler. Birlikte vakit geçirmekten kastımız barlarda, eğlence mekânlarında içki içip kendinden geçip ne yaptığını bilmemek değildir. Evet, yılbaşında insanlar bir araya gelebilirler ama bunu dinden çıkmayacak, yasaklara bulaşmayacak şekilde yapmalıdırlar.

Yılbaşı gibi günlerde Müslümanlardan beklenen dinine yakışır bir şekilde davranmasınıdır. Yılbaşı gecelerinde Allah’ın razı olmayacağı birçok durum yaşanmaktadır. Bir Müslüman olarak bu ortamlardan uzak durup, bu durumlarda bulunmamak gerekmektedir. Müslümanlara ait olmayan bir günü bu denli karşılayıp kutlamak imanı zedeleyebilir.

Birde çam ağacı alıp süsleme ve hindi kesme konularına değinmek istiyorum. Yılbaşının yaklaştığı bu günlerde gereksiz yere milyonlarca ağaç kesilip zarar görüyor. Ağaçlar süsleniyor. Böyle bir eziyet kesinlikle hoş görülmemektedir. Aynı şekilde yılbaşında hindi kesmekte doğru değildir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>