Yurtdışından Ürün Getirtmek Hakkında

yurtdisindan-urun-getirmek

Herkes tarafından merak edilen konulardan birisidir. Hatta o kadarki sınır kapılarından bilgi alan kişilere şahit olabilirsiniz. Yurt dışından ürün getirmek hakkında bilinenleri, bilinmeyenleri, merak edilenleri ve yanlış bilinenleri bir araya derledik. Tecrübeyle sabitlenmiş bu detaylara dikkat ederek yurt dışından alış veriş yapabilir ya da dışarıdan ürün getirtebilirsiniz.

Yurt dışından cep telefonu getirtemeyeceğinizi öncelikle söylemekte fayda var. Çünkü bu konuda en çok merak edilen detay şüphesiz budur. Ülkemizde var olan yüksek vergiler neticesinde aynı telefonu yurt dışından daha makul bir ücrete getirtmek herkesin aklına en az bir kez gelmiştir. Yurtdışından gelen ve gümrükten geçen ürünler için bazı standartlar vardır. Örneğin 75€ yani değeri ortalama 225 TL’ye tekabül eden bir ürünü gümrüğe hiç takılmadan geçirtmeniz mümkündür. Ancak 30 kiloyu aşan, paketi çok büyük, 75€ üzeri bir ürün gümrük görevlilerince depoya kaldırılır. Almak için gümrüğe gidip bir sürü işlemle uğraşmanız gerekmektedir.

Yurtdışından ürün getirtirken en sık akla gelen yöntem hediye paketi olarak gönderilmesiydi. Evet istisnaya kaide hesabı eskiden bu mümkündü. Ancak artık gümrük görevlileri işin ticarete döndüğünü anladığı için hediye paketlerine direk olarak el koyuyor. Ürün getirirken birazda gümrük görevlisinin vicdanına kalmış bir durumunuz var. İşinizin çabuk ve sorunsuz çözülmesi için bu çok önemli bir faktör. Fiyat dolayısıyla küçük teknolojik aletleri, boyut dolayısıyla şüpheli paket denilen sorundan büyük teknolojik aletleri getirtmeyi unutabilirsiniz. Kalemlik, ışık, kumanda, hoş figürler ve benzeri ürünler getirtmeniz mümkün. Ancak aynı satıcıdan yıl içinde 5 kez alım yapabileceğinizi unutmayın. Aksi halde ticarete girer ve vergiye tabi olursunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
} ?>